środa, 10 lipca 2013

„Sklepik z Niespodzianką. Lidka” – Katarzyna Michalak


„Katarzyna Michalak pisała od zawsze i od zawsze chciała być lekarzem weterynarii. Udało jej się spełnić marzenia. Po studiach pracowała między innymi w ogrodzie zoologicznym – barwne przygody w zoo często opisuje w swoich powieściach – jednak jej powołaniem okazało się pisarstwo, dla którego porzuciła gwarną stolicę i zamieszkała w małym, pięknym domku, zwanym Poziomką. Tam właśnie tworzy historie o miłości i marzeniach, przesycone emocjami i dobrą energią” [okładka]
Jak miło znów wrócić do Pogodnej, do Pani Niespodzianki i jej sklepiku, poczuć aromat wykwintnych napojów i zaznać nadmorskiego spokoju. Czy aby na pewno spokoju...?
Jak tytuł wskazuje, tym razem autorka przedstawia nam dokładniej postać Lidki. Poznajemy jej dzieciństwo, które nie do końca można nazwać szczęśliwym, poznajemy jej wrażliwość, marzenia i tajemnice... Mimo iż tytuł książki przemawia za Lidką, autorka skupia się na wszystkich postaciach i mocno zaskakuje czytelnika.

Już na samym wstępie czytelnik dostaje  sporą dawkę wrażeń. Okazuje się, że spokojna i łagodna pani doktor Lidia Malinowska zostaje aresztowana, mało tego, stawiała opór, zachowywała się jak niepoczytalna – taka wieść obiegła małe miasteczko. Pierwsza myśl jaka przychodziła do głowy, to morderstwo, zabójstwo męża, męża, który uprzykrzał jej całe życie, człowieka, który nigdy jej nie kochał i nigdy nie dał jej szczęścia. Ale czy Lidka mogła to zrobić?
„-Policja aresztowała Lidkę. Przed chwilą. Złapali ją, skuli i wsadzili do samochodu.
- Skuli?! – Adela chwyciła kobietę za drugą rękę, nie wierząc, po prostu nie wierząc w to, co tamta mówi. – Za co do cholery?! – I nagle zrozumiała. I nogi się pod nią ugięły. – Zabiła Malinowskiego. Zrobiła to...” [1]
Ostatnia część Sklepiku... trochę się różni od dwóch poprzednich, Jest równie wspaniała, wciągająca i interesująca. Wątki z poprzednich tomów są nadal kontynuowane i bardzo dobrze rozwinięte, ale w powieści tej pojawia się również wątek kryminalny, zapoznamy się z niebezpieczeństwem i śmiercią w afrykańskiej Somalii, a także zetkniemy się z problemem depresji, stanów lękowych, zdrady, braku wiary we własne siły i możliwości. Przyjaźń między przyjaciółkami również zostanie wystawiona na próbę. Czy przetrwa?
„Gdy Adela z daleka ujrzała Bogusię, skręcała w najbliższą przecznicę, a dziewczyna robiła to samo. Najchętniej jedna, i druga wyniosłaby się z Pogodnej, by nie wpadać bez przerwy na siebie” [2]
Nową postacią, którą poznamy będzie Oliwier – dosyć tajemnicza osoba i najbardziej dramatyczna. Przez niego niejedna z nas uroni łezkę. Oliwier w pewnym momencie staje się dobra duszą w Pogodnej. Uczynny, uczciwy, a do tego lekarz, jednak jego życie przed przyjazdem do Pogodnej nie było kolorowe, a w najbliższej perspektywie  niespodziewany wyjazd stanie się dla niego przekleństwem. Autorka rozwinie także wątek Wiktora i Bartosza Potockich. Czytelnik będzie bardzo zaskoczony splotem wydarzeń. Na włosku zawiśnie również istnienie naszego ulubionego sklepiku.

Każdy, kto poznał już piękną miejscowość jaką jest Pogodna, zawitał do sklepiku, w którym unoszą się niebiańskie zapachy na pewno będzie chciał poznać dalsze losy bohaterów. Co zrobiła Lidka? Kim jest Oliwier? Co dalej z Bogusią i Wiktorem? Co jest ważniejsze – poczucie odpowiedzialności czy miłość? No i oczywiście czy możemy liczyć na szczęśliwe zakończenie? Na te pytania odpowie Wam ostatni tom serii z kokardką.

Kochani, polecam Wam tę książkę z całego serca, a tym którzy  jeszcze nie poznali Bogusi i mieszkańców Pogodnej, zachęcam do przeczytania pierwszego tomu. Tym, którzy pokochali Sklepik z Niespodzianką, książka na pewno przypadnie do gustu. Możecie liczyć na sporą dawkę wzruszeń, ale będzie też przerażająco, a czasami wręcz okrutnie.

Pani Kasi Michalak po raz kolejny gratuluję wybornej książki. Jestem zachwycona!

Ocena: 6/6

[1] Katarzyna Michalak – Sklepik z Niespodzianka. Lidka, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, s. 9
[2] j/w., s. 83

9 komentarzy :

 1. Nie chwyciłam jeszcze za tą serię, ale po oczarowaniu "Rokiem w Poziomce", mam zamiar przeczytać inne dzieła Pani Kasi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam całą Serie z Kokardką i bardzo mi się podobała, mam w planach inne książki pani Kasi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tę serię, ale ta część spodobała mi się najmniej. Według mnie, za mało były Lidki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę koniecznie zapoznać się z twórczością Katarzyny Michalak!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bogusię z tej serii bardzo polubiłam, więc chętnie zapoznam się i z Lidką.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z twórczością tej autorki jeszcze nie miałam do czynienia, chętnie to nadrobię :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj odbieram wszystkie trzy części, zamówiłam w weltbildzie. Nie mogę się doczekać tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tej serii i to dużo dobrego, może kiedyś będzie mi dane ją przeczytać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń