środa, 20 czerwca 2012

„Powrót do Poziomki” – Katarzyna Michalak


Powrót do Poziomki, to kontynuacja Roku w Poziomce autorstwa Katarzyny Michalak. Pani Kasia z wykształcenia jest weterynarzem, a z pasji pisarką. Pierwsze kroki w roli literatki stawiała już jako dziecko. Praktycznie każdy, kto sięga po powieści pochodzące spod jej pióra, popada w zachwyt nad twórczością oraz wrażliwością autorki.

W Powrocie do Poziomki znów mamy okazję spotkać się z ulubionymi bohaterami. Darzona przez czytelników największą sympatią, roztrzepana Ewa, mieszka w swojej ukochanej Poziomce z mężem Witoldem i uroczą córeczką Julijką, nadal pracuje i spełnia się w wydawnictwie. Wdaje się, że ma, to co w życiu jest naprawdę ważne – kochającą rodzinę, dom i dającą satysfakcję pracę. Ale czy rzeczywiście tak jest? Młode małżeństwo nieprzerwanie przyjaźni się Andrzejem i Karoliną, którzy spodziewają się narodzin bliźniąt. Im także los sprzyjał, pozwolił przezwyciężyć chorobę i obdarzył dziećmi.

Mimo życia niczym w bajcie, zaczynają pojawiać się problemy. Witold dostaje propozycję kontraktu w Korei. Wyjazd męża przeraża Ewę, tym bardziej, że podświadomie powracają uczucia fascynacji Andrzejem. Andrzej natomiast traci kontrolę nad wydawnictwem, popada w długi, coraz częściej zagląda do kieliszka. Oboje gubią się, przytłoczeni kłopotami i na moment odrywają się od rzeczywistości. Czy aby chwilowa fascynacja powodowana, czy to brakiem odpowiedzialności, czy może chwilową bezradnością doprowadzi do porażek małżeńskich dwójki przyjaciół?

„ W mroku, rozjaśnionym tylko latarnią zza okna, jego oczy błyszczały jak dwa kawałki antracytu. Hipnotyzowana tym dzikim spojrzeniem, uniosła rękę i w zwolnionym tempie, bo dłoń nagle ważyła z pół tony, dotknęła palcem jego ust.
- Ewka, nie rób tego – ostrzegł ją zduszonym głosem.” [1]

Nie zapominajmy, że na szczęście czuwa Ta Michalak.

Powrót do Poziomki, to także zabawne sytuacje, nieodzowne opisy zwierząt i przyrody, to nowi bohaterowie, jak Jasia – opiekunka Julijki, nad której życiem, czytelnik mimowolnie się zatrzyma. Każdy, kto sięgnie po tę pozycję, będzie zachwycony barwnością języka pisarki, zaskoczony nieprzewidywalnymi sytuacjami, które na ogół są do przewidzenia, poruszony miłością matki do dziecka i rozbawiony dowcipem autorki.

Powrót do Poziomki, to kolejna, wzruszająca powieść o wzlotach i upadkach, o miłości i fascynacji, o przyjaźni i jej trwałości. Ta książka, to niesamowite zwroty akcji, dlatego każdy, kto chce poznać dalsze losy Ewy i Witolda, wzruszyć się do łez, uśmiechnąć w pochmurny dzień czy poznać definicję miłości zarówno tej do dziecka, jak również mężczyzny, a także prawdziwej przyjaciółki powinien bez namysłu sięgnąć po tę powieść jak i całą Serię Owocową.

[1] Katarzyna Michalak – Powrót do Poziomki, Wydawnictwo Literackie, str. 79.

Ocena: 6/6


17 komentarzy :

 1. Już wiem, że Katarzyna Michalak ma wspaniały dar pisania wzruszających, pięknych historii, które urzekają swym klimatem i żywymi postaciami, dlatego z ogromną przyjemnością przeczytam w wolnej chwili „Powrót do Poziomki”.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie na pewno będziesz zadowolona, ale zacznij od "Roku w Poziomce", bo "Powrót..." jest kontynuacją :)

   Usuń
 2. Ha! Z dumą oznajmiam, że zaopatrzyłam się w kilka egzemplarzy książek Kejt i niedługo się za nie zabieram!

  Buziaki,
  Angie Wu
  www.zrecenzujemy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam i miło wspominam tę historię :)
  zresztą jak wszystkie książki Tej Michalak :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria cały czas w planach, ale myślę, że zrealizuję je w ciągu tych wakacji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zakochasz się w literaturze autorstwa Pani Kasi :)

   Usuń
 5. Świetna recenzja. Zaciekawiłaś mnie. Może i ja się w końcu wezmę za książki Kasi Michalak? Widzę, że ta seria cieszy się dużym powodzeniem. Muszę i ja spróbować.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak przeczytasz jedną, nie będziesz mogła się doczekać na następną :) Także zachęcam :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Widzę, że z Ciebie prawdziwa wielbicielka autorki. Masz w planach recenzje książek innych autorów?

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej w planach są inne recenzje, które już niebawem będą się pojawiać :) Dzięki Pani Kasi się przełamałam i założyłam bloga, dlatego też jej książki recenzuję w pierwszej kolejności :)

   Usuń
 7. A tej jeszcze nie czytałam, ale zamierzam to szybko zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i bardzo mi się podobała, choć chyba nie aż tak bardzo jak "Rok w poziomce" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niedawno przeczytałam swą pierwszą książkę Katarzyny Michalak- Poczekajkę- i jestem zauroczona, więc po inne jej pozycje z pewnością też sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już jest nałóg ;) Wystarczy zapoznać się z literaturą Pani Michalak i bum! Nie można się doczekać kolejnych książek :)

   Usuń
 10. Widzę , że mimo szału przed ślubnego uzależnienie od książek jest silniejsze :) Ale jak to powiedział ostatnio pewien Pan gdy przenosiłam swój rower gdy oni wymieniali przejazd kolejowy na nowy czy jak to się tam zwie :kobieta musi dać sobie rade ze wszystkim , bo gdyby nie dała sobie rady to cały świat by runął :) Więc ty też dasz radę ze wszystkim:)Pozdrawiam
  P.S. zapraszam może kiedyś w odwiedziny w te strony wielkopolski :)

  OdpowiedzUsuń