poniedziałek, 15 października 2012

„Powiedz dobranoc bezsenności. Jak zdrowo spać i lepiej żyć” – Dr Gregg D. JacobsNOTA WYDAWCY:
Dr Gregg D. Jacobs – specjalista leczący bezsenność. Od lat uświadamia zagrożenia wynikające z używania środków nasennych, zgłębia także naturalne techniki pozwalające przezwyciężyć zaburzenia snu.

Nie możesz zasnąć?
Czujesz ciągłe zmęczenie?
Oto szansa dla Ciebie!

MOJA OPINIA:
Bezsenność – chyba, każdy jej doświadczył, wkrada się w naszą podświadomość i organizm w momentach, gdy może nam najbardziej zaszkodzić. Zmartwienia, problemy, nowa praca i wiele innych czynników powodują, że nie możemy zasnąć. Mimo, iż w takich sytuacjach najczęściej odczuwamy zmęczenie, to wciąż się wiercimy, nerwowo spoglądamy na zegarek, doprowadzając się do jeszcze większej frustracji. W końcu sięgamy po lekarstwa przeciwko bezsenności, które tylko łagodzą objawy w danym momencie, ale nie leczą, wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej nas osłabiają. Często po zażyciu środków na bezsenność, po „przespanej” nocy organizm jest osłabiony, zdolność koncentracji niewystarczająca, co prowadzi do przygnębienia i obwiniania się o tę sytuację.

Jak podaje dr Jacobs, temat bezsenności nie jest dobrze znany, lekarze nie próbują podjąć się leczenia tego schorzenia, tylko od razu wypisują lekarstwa, które mają „zbawienny” wpływ na sen. Według autora bezsenność, to bardzo poważny problem. Boryka się z nią około 1/3 populacji. Ale czy można złagodzić bądź wyeliminować tę chorobę z naszego życia bez zastosowania leków? Otóż dr Jacobs odpowiada twierdząco. Na podstawie wieloletnich badań opracował program bezlekowej kuracji. Najważniejszy w jego programie jest punkt, w którym należy zapoznać się ze źródłem bezsenności, dokładnie poznać jej przyczyny i właśnie na tych przyczynach skupić się najbardziej, bo u każdej osoby  mogą być one bardzo różne.
„Próbując radzić sobie z bezsennością, większość osób na nią cierpiących zaczyna angażować się w szereg zachowań bądź nawyków, które wydają się doraźnie pomagać, ale długofalowo jedynie podtrzymują bezsenność” [1]
Autor podaje w książce wiele fachowych określeń, analizuje fazy snu, charakteryzuje fizjologię bezsenności w różnych wariantach, opisuje niekorzystny wpływ leków na nasze samopoczucie, ale najważniejsze jest to, że bardzo dokładnie opisuje swój program leczenia bezsenności. Czytelnik mam do dyspozycji dziennik snu, w którym musi samodzielnie przeprowadzić swoją ocenę stanu bezsenności, a następnie musi wypełnić ankietę dotyczącą poziomu stresu. Pytania doktora Jacobsa zawarte w tej części dają nam do myślenia. Musimy przeprowadzić analizę swojej osobowości, określić to, co nas najbardziej stresuje, musimy nabrać pozytywnej wiary i myśli, i nauczyć się je kontrolować.
„Przyzwyczajenia, o których mówi się, że są naszą drugą naturą, rządzą również i snem” [2]
 Autor przez sześć tygodni prowadzi czytelnika krok po kroku, a na koniec każdego tygodnia proponuje podsumowanie postępów. Wszystkie uwagi autora są bardzo cenne. Dr Jacobs przedstawia wiele zależności snu od czynności, które wydawałyby się bez wpływu na sen.

Książka na pewno trafi do osób, które cierpią na problemy z bezsennością, bądź zaczynają ją zauważać. Pozycją tą zainteresują się także  te osoby, które na przykład pod wpływem stresu nie umieją zasnąć. Książka ta będzie istotną wskazówką dla osób, które kiedykolwiek borykały się z tym jakże istotnym problemem. Powiedz dobranoc bezsenności, to niezwykle cenna lektura.

Ocena: 5/6

[1] Dr Gregg D. Jacobs - Powiedz dobranoc bezsenności. Jak zdrowo spać i lepiej żyć, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, str. 71.
[2] j/w., str. 174.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii19 komentarzy :

 1. Ja niestety potrafię zasnąć na stojąco, także ta pozycja to moje zupełne przeciwieństwo. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo. :) Zasnę praktycznie w każdych warunkach. :D

   Usuń
  2. Oo tak! Warunki jak warunki, ja mogę przespać całą noc, cały dzień, a i następnej nocy zasnę! :D

   Usuń
  3. Też tak mam. Czasem mi się wydaje, że mogłabym spać na okrągło;) Nie wiem co to bezsenność:)

   Usuń
  4. Ja też nie wiem co to bezsenność, jak chce mi się spac to nic mi nie przeszkodzi :D

   Usuń
 2. Bezsenność czasem mi się zdarza, więc może przy jakiejś okazji sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo coś dla mnie! Ostatnio niestety dosyć często mam problemy z zasypianiem, co do autora słyszałam już o nim,przede wszystkim pozytywne opinie:)
  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wczoraj w nocy przydałaby mi się ta książka, bo coś spać nie mogłam:p

  OdpowiedzUsuń
 5. Problemu ze snem nie mam więc odpuszczę sobie tą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat wczoraj się męczyłam z zaśnięciem ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na całe szczęście nie mam z tym problemu, uff :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka raczej nie dla mnie... Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja na szczęście problemów z zaśnięciem nigdy nie mam. Musiałabym raczej sięgnąć po poradnik dla osób mających kłopoty ze wstawaniem... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja bym chętnie powiedziałabym dobranoc senności, bo ostatnio sen dopada mnie niemal wszędzie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z bezsennością dawniej miałam niemały kłopot. Spać się nie chce, do rana daleko, więc dreptałam po całym domu, oglądałam TV, ślęczałam nad komputerem, podziwiałam gwiazdy. Ale teraz jeżeli coś mi się takiego przydarza, od razu biorę książkę:))
  A pozycja dr Gregga Jacobsa z pewnością może być interesującą lekturą:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja tylko w nocy sie budze jak sie czegos boje.. ale ogolnie z besennoscia nie mam problemow wiec na razie ksiazka nie jest mi potrzebna:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na szczęście nie mam jeszcze problemów ze snem :)

  OdpowiedzUsuń
 14. OO taka książka mi by się przydała ;D

  OdpowiedzUsuń
 15. ja to mam raczej taki problem, że jak nie moge isc spac, to bardzo mi się chce ;p a jak już mam iść spać w nocy, to mam problem z zaśnięciem ;p

  OdpowiedzUsuń