niedziela, 5 maja 2013

Czakry. Podróż w głąb siebie – Dagmara Gmitrzak (książka), Monika Worsztynowicz (karty)


Czakry. Podróż w głąb siebie, to ilustrowany podręcznik autorstwa Dagmary Gmitrzak oraz karty, których oprawą graficzną zajęła się Monika Worszytowicz.

Dagmara Gmitrzak jest socjologiem i dziennikarką, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, a interesuje się m. in. szamanizmem. 

Monika Worsztynowicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, lubi podróże i poznawanie kultur różnych narodów, interesuje się symbolami, mitami i legendami.


„Czakry przypominają kształtem lejki, kielichy kwiatów lub wirujące stożki. Z ich środka wychodzi łodyżka do głównego kanału energetycznego w kręgosłupie (szuszumny). Energia z czakr płynie w nim w górę i w dół. Kolory siedmiu ośrodków nachodzą na siebie, tworząc świetlistą tęczę w naszym kręgosłupie” [1] 

 
Podręcznik krótko tłumaczy czym są czakry, z czym są powiązane, jakim zmysłom, prawom i innym interesującym kategoriom podlegają, nie mniej jednak należy pamiętać, że podręcznik służy przede wszystkim (jak już podtytuł wskazuje) do pracy z kartami, dlatego też w książce zawarte są opisy kart, sposoby ćwiczenia, swego rodzaju mobilizacji, a zarazem relaksu dla umysłu. Pytania i afirmacje przedstawione przez autorkę są niezwykle celne i zmuszaja do myślenia.

W komplecie z książką znajduje się talia 22 kart. Zastanowiło mnie dlaczego 22, skoro czakr jest 7. Dla osób mocno związanych z tematyką czakr zapewne byłoby to oczywiste, ale dla początkujących lub tylko zaciekawionych nie musi być to tak klarowne. Otóż w kartach czakry są  „rozdzielone”, jedna do kilku aspektów lub  połączone  (takim przykładem jest karta 22 – TĘCZOWY CZŁOWIEK).
Przyglądając się kartom, mamy wrażenie jakbyśmy przenosili się do Indii. Grafika jest tak niezwykła, wyrazista i symboliczna, że niemal hipnotyzująca. W tym przypadku trzeba przyznać, że autorka wyjątkowo oddała atmosferę i klimat dalekich Indii. Zarówno podręcznik jak i karty będą bardzo pomocne dla osób, które ćwiczą jogę i czerpią  życiową energię.

 Warto sięgnąć po tę pozycję, chociażby dla grafiki. Całość jest bardzo ładnie i estetycznie wydana. Książka i karty opatrzone są dodatkowo w pudełko, obrazujące okładkę podręcznika.
Całość oceniam na mocną 4. Najlepszą stroną tego wydania zarówno pod względem estetyki jak i przekazu są karty, jednak karty bez podręcznika, szczególnie dla osoby początkującej w tym temacie nie mają większego znaczenia. W książce zabrakło mi trochę więcej informacji na temat pochodzenia czakr, informacji o rysie historycznym, ale dla innych odbiorców może być to atutem. Pozycję tę można potraktować jak vademecum niezbędnej wiedzy na temat czakr, by móc się już w tym zagadnieniu swobodnie odnaleźć.
Pozycję tę jak najbardziej polecam. Jest doskonałym przewodnikiem dla osób robiących pierwsze kroki w tej dziedzinie, ale jest również niezwykle przyjemnym doznaniem dla zmysłu wzroku. Ilustracje przepięknie oddają znaczenie omawianego tematu, a w swej symbolice przedstawiają Indie.

Ocena: 4/6

[1] Czakry. Podróż w głąb siebie – Dagmara Gmitrzak (książka), Monika Worsztynowicz (karty), Wydawnictwo Filar, s. 13

Rycina z rozmieszczeniem czakr zapożyczona ze strony:
http://www.rozwojduchowy.net/artykuly-121_siddhaa.html
Za zaufanie dziękuję Wydawnictwu Filar

7 komentarzy :

 1. Ciekawe karty, polecę je koleżance.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, nie mam przekonania

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba odbędę taką podróż w głąb siebie i kupię sobie tę książkę z kartami ,lubię takie tematy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesująca publikacja. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety ale to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń