sobota, 1 września 2012

„Magia wiedźm. Rytuały, specyfiki i zaklęcia” – ClaireClaire urodziła się w 1981 roku w byłym NRD. W dzieciństwie mieszkała na wsi. Tarota uczyła się od matki. Studiowała pedagogikę i socjologię. Opublikowała magazyn dla czarownic, a później zaczęła pisać książki. Więcej informacji znajduje się na stronie Claire: www.holunderhexe.de

Widząc tytuł Magia wiedźm. Rytuały, specyfiki i zaklęcia, myślałam że to książka jedynie o czarach, zaklęciach, rzucaniu uroków czy innych tym podobnych rzeczach. Zostałam bardzo miło zaskoczona, bo pozycja ta, traktuje poniekąd o ziołolecznictwie, aromaterapii czy chromoterapii, przez co niemal zatopiłam się w książce, a do niektórych akapitów wracałam i uważnie studiowałam. Uwagę przyciągają również małe rycinki roślin w dolnych rogach stron. Taki subtelny dodatek dodaje książce wiele uroku i wprowadza czytelnika w magiczny nastrój. Mimo, że temat magii fascynuje i intryguje, tytuł książki jakoś mi nie odpowiada. Jest  to oczywiście moje subiektywne odczucie. Być może dlatego, że w tym zagadnieniu bardzo lubię subtelność i ukryte przekazy. Na szczęście bezpośredniość i otwartość zawarte w tytule, nie odbierają książce tej magicznej nutki.

Autorka wyraźnie daje do zrozumienia, że życie w zgodzie z samym sobą, wyciszenie i wyzwolenie od złych nawyków jest niezbędnym elementem uzyskania równowagi w naszej egzystencji, podaje także krótką interpretację centr energetycznych naszego ciała – czakr. Dlatego też Claire sporo czasu poświęca medytacji. Opisuje zadziwiające przykłady zdobywania energii życiowej poprzez medytację np. z chmur, kamieni czy z dymu. Poza tym uważa, że należy korzystać z tego, co dodaje nam energii. 
„Wykorzystanie jednego dnia weekendu tylko dla siebie i spędzenie go w białej pidżamie, podczas gdy pozwoli się duszy leniuchować, może bardzo pomóc w zyskaniu nowych sił” [1]

Jak już wspomniałam, autorka dość obszernie opisuje odziaływanie różnych zapachów. Zajęła się ich zcharakteryzowaniem i oddziaływaniem. Przykładowo, cytryna działa pobudzająco, grejpfrut oczyszcza atmosferę po kłótni czy sporze, melisa umożliwia odsunięcie od siebie negatywnych myśli. Na pewno każdy znalazłby coś dla siebie. Bardzo podobnie Claire potraktowała kolory, kadzidła i kamienie. Każde z osobna ma inne znaczenie, kumuluje bądź rozładowuje energię w danym pomieszczeniu. Autorka nie zapomniała o osobnym rozdziale poświęconym miłości i erotyce. Podaje receptury na pobudzające libido kąpiele, sposoby na ożywienie związku czy pozbycie się nachalnego adoratora.

Mimo, że od lat interesuję się aromaterapią i powiązanymi z nią kadzidłami oraz wszelkimi zapachami różnych pochodzeń, działających pobudzająco bądź łagodząco, najbardziej w tej pozycji zainteresował mnie dział dotyczący wróżenia, a przede wszystkim Tarota. Autorka pisze o wahadełkach, wróżeniu z fusów czy z dymu, pisze także o kulach do wróżenia, ale najdokładniej opisała karty Tarota, ich znaczenie, którą ręką należy wyciągać kartę, kiedy można je rozłożyć, jakie są układy kart i ich interpretacja. Wróżenie ma wielu zwolenników jak i przeciwników, opiera się na dotychczasowym życiu osoby, której przepowiednia dotyczy. Należy jednak pamiętać, żeby nie traktować wróżby jak wyroczni. 
„Coś, co nie funkcjonuje nie utrzymałoby się nigdy tak długo w historii ludzkości, nie miałoby tak wielu wariantów i nie wzbudzały także takich namiętności, jakie wywołują przecież znaczenia różnych omenów” [2]

Nie ukrywam, że książka mnie zauroczyła. Podoba mi się w niej możliwość praktycznego zastosowania w domu otaczających nas naturalnych składników. Na pewno wiele z nas wnosi do domu kwiaty, by poza pięknem uwodziły również zapachem, sporo osób pewnie posiada też kolekcję bursztynów lub innych kamieni szlachetnych. Według Claire, to nie my wprowadzamy do domu zapachy, kamienie czy kolory, to one wybierają nas i dają nam energię, której właśnie potrzebujemy.

Książkę z czystym sumieniem polecam tym osobom, które interesują się znaczeniem zapachów, kolorów czy kamieni w stosunku do naszej energii życiowej, na pewno ją docenicie i będziecie do niej wracać. Książka sprawdzi się także w rękach osób, które są zainteresowane tematem wróżbiarstwa i medytacji.                                                                                                                                             
                                                                                                                                            Claire                                                                                                                                                           
 Ocena: 5/6                           

[1] Claire – „Magia wiedźm. Rytuały, specyfiki i zaklęcia”, Wydawnictwo Studio Astropychologii, str. 60.
[2] j/w., str. 181.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii

                                                                                                                                                                               
                                                                                                                                           

20 komentarzy :

 1. Już od dłuższego czasu mam ochotę to przeczytać:)
  P.S. Nie poznałam Cię na avatarze:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce, ale wydaje się interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. miałam okazję czytać :)
  ciekawa pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie. Może po nią siegnę jak wkońcu będę miała czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam na tę książkę od wydawnictwa. Już nie mogę się doczekać aż ją zacznę czytać :) Na pewno posiada przydatne rady.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie moja tematyka. Książka kompletnie nie dla mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po twojej recenzji odnoszę wrażenie, że mało jest w tek książce o wiedźmach, czarach. Przeglądając się już wcześniej tej pozycji miałam nadzieję, że znajdą się tam jakieś szczegóły z życia czarownic. Może się jednak mylę? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O życiu czarownic jest tutaj niewiele, bardziej o magicznym zastosowaniu przedmiotów znajdujących się wokół nas :)

   Usuń
 8. Nie znam się na aromaterapii i z chęcią się trochę dokształcę w tej dziedzinie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. mam tę książkę i bardzo miło ją wspominam :) warto do niej zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie nie dla mnie. Nie wierzę w takie rzeczy:p

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja na razie podziękuję. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Już sam tytuł intryguje. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta tematyka zupełnie do mnie nie przemawia, ale sama książka po przeczytaniu Twojej recenzji wydaje się bardzo interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej nie dla mnie, ale recenzja zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja i tym razem spasuję. Do podobnej tematyki podchodzę bardzo sceptycznie i ostrożnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Przyznam się szczerze, że nie interesuje mnie tematyka wróżbiarstwa, medytacji i innych rzeczy z tym związanych, dlatego tym razem wyjątkowo spasuje. Może inna proponowana przez ciebie książka bardziej trafi w mój czytelniczy gust.

  OdpowiedzUsuń