środa, 26 września 2012

„Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc” – Deepak Chopra i Gotham ChopraNOTA WYDAWCY:
Deepak Chopra – jest jednym z czołowych nauczycieli nauk Wschodu w świecie Zachodu i założycielem The Chopra Center for Wellbeing w Carlsbad, w Kalifornii. Napisał dotychczas ponad pięćdziesiąt książek, spośród których wiele zostało bestsellerami New York Timesa.

Gotham Chopra – autor, przedsiębiorca i znawca symboliki w literaturze ilustrowanej. Jest założycielem firmy Liquid Comics, poprzez którą współpracował między innymi z Johnem Woo, Guyem Ritche i Nicolasem Cage.

MOJA OPINIA:
Książka powstała w oparciu o przemyślenia ojca i syna. Głównym autorem jest Deepak, a Gotham jest swego rodzaju interpretatorem przemyśleń swojego ojca i przewodnikiem po science fiction – świecie superbohaterów. Jak sam tytuł wskazuje, książka traktuje o prawach rządzących losem superbohaterów. Owe prawa to: równowaga, transformacja, moc, miłość, kreatywność, intencja i transcendencja. To prawa, które powinien poznać każdy człowiek, by stać się lepszym, silniejszym i odważniejszym.
„To nie tragiczne zdarzenie definiuje nasze życie lecz wybory, których dokonujemy, by się z tą tragedią uporać” [1]
Prawdę mówiąc, książka jakoś szczególnie mnie nie porwała, początkowo nawet trochę męczyła. Natomiast bardzo podoba mi się przesłanie. Człowiek faktycznie zaczyna nabierać wiary w siebie i podświadomie szuka ukrytej w sobie mocy, bo w pewnym momencie zdaje sobie sprawę z tego, że ta moc gdzieś w nim jest. Autor jako swego rodzaju superbohaterów przedstawia Buddę, Jezusa, naukowców takich jak Einstein, muzyków jak Mozart oraz, a raczej przede wszystkim postaci będące głównymi bohaterami komiksów i filmów, czyli Supermana, Spidermana, Batmana itp. Każdy z nich ma w sobie moc, którą potrafi zamienić w coś niemal nadprzyrodzonego. Przyznam, że denerwowały mnie ciągłe historie coraz to innych komiksowych bohaterów, tym bardziej, że nigdy nie przepadałam za tego typu opowieściami. Moją ciekawość autorzy wzbudzili, pisząc o bóstwach  czy postaciach realnych, które świadomie brnęły bądź brną przez ścieżkę swojego życia i wznoszą się na wyżyny, dzięki czemu można ich nazwać superbohaterami.
„Pomyśl o olimpijczykach, wielkich artystach, baletnicach, muzykach, poetach lub dowódcach – zwykłych ludziach, którzy byli w stanie wznieść siebie na poziom niezwykłości, dzięki temu, że pozwolili, aby świadomość przez nich przepłynęła” [2]
Książka jest godna polecenia dzięki przesłaniu jakie ze sobą niesie, bo czytając tę pozycję podświadomie zaczynamy wierzyć w swoje możliwości i ukryte umiejętności. Zapewne Ci, którzy nie przepadają za komiksami będą się początkowo denerwować, ale ostatecznie dostrzegą sens i znaczenie tej lektury. Książka ta na pewno trafi do osób, które utraciły wiarę w siebie, które chcą być szczęśliwsze, chcą odnaleźć życiowy cel i nabrać odwagi do jego realizacji.

Ocena: 4/6

[1] Deepak Chopra i Gotham Chopra – „Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc”, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, str. 23.
[2] j/w., str. 71.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii

23 komentarze :

 1. Może i przesłania pozytywne, ale ci komiksowi bohaterzy zupełnie do mnie nie trafiają. Chętnie poczytałabym coś tego pana, bo wiele o nim słyszałam, ale chyba ta akurat książka nie przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za tego typu książkami, więc pewnie i tą sobie odpuszczę. Niemniej dla fanów komiksowych bohaterów będzie to pewnie nie lada gratka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i średnio mi się podobała :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo ciekawego przesłania nie czuje aż tak wielkiego zainteresowania tą książką, dlatego tym razem spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do mnie też jakoś nie przemawia..

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety i mnie książka nie zainteresowała...w przeciwieństwie do Twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie dla mnie. Nie przepadam za Spidermanem czy innymi takimi tworami:p

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka czeka na swoją kolej u mnie na półce. Jestem ciekawa jej treści :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ufff to totalnie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety nie jestem zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 11. chyba raczej tym razem to nie dla mnie ;]

  OdpowiedzUsuń
 12. Podświadomość może zdziałać cuda? Jutro się może o tym przekonam. :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Chociaż może być to ciekawa książka, ale nie zmienia to faktu, że niestety to nie moja bajka :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pewnie tam nie ma nic o Kajku i Kokoszu, moich ulubionych i chyba jedynych komiksowych bohaterach z dzieciństwa :) Książka raczej chyba dla fanatyków komiksów, spidermana i amerykańskich bohaterów z filmu "Avengers"..

  OdpowiedzUsuń
 15. Sama nie wiem. Chyba jednak nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa recenzja, aczkolwiek nie wiem, czy książka spodobałaby mi się.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak zawsze kusząca recenzja, choć tematyka tym razem nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń